ایلوستریتور چیست ؟

Adobe Illustrator Adobe Illustrator

طراحی و ترسیم طرح ها

ایلوستریتور چیست؟

نرم افزار کامپیوتری فتوشاپ را همه می شناسند. این برنامه در بخش های مختلفی کاربرد دارد. اما شاید در زمینه های نقاشی و طراحی های گرافیکی بیش ترین کارایی را داشته باشد. با این حال، جذابیت و قابلیت های این برنامه در حوزه های هنری و حرفه ای غیر قابل انکار است.

اما ادوبی به عنوان یک شرکت توسعه دهنده نرم افزاری، فراتر از فتوشاپ نیز رفته و نرم افزار های دیگری را نیز در حوزه های تخصصی به دنیای فناوری معرفی کرده است. نرم افزار هایی که می توان با آن ها کمی تخصصی تر و حرفه ای تر در برخی از زمینه های شغلی و حرفه ای وارد شد.

نرم افزار ایلوستریتور یکی از این برنامه های تخصصی است که توسط شرکت ادوبی، به دنیای رو به جلوی این روز ها معرفی شده است.

شباهت فتوشاپ و ایلوستریتور

کارایی های این نرم افزار بیش تر در حوزه نقاشی و طراحی های گرافیکی است و باز هم مثل تمامی نرم افزار های گرافیکی، می توان از آن در حوزه های شغلی متعددی که به نوعی با کار های گرافیکی و ویرایشی سر و کار دارند، استفاده کرد.

ویژگی ها و کارایی های ایلوستریتور تا حدود زیادی مشابه نرم افزار فتوشاپ است. البته می توان تا حدودی گفت که این برنامه کمی تخصصی تر و پیچیده تر است و تا حدودی می توان کار با آن را کمی دشوار تر از دیگر نرم افزار های مشابه در نظر گرفت.

اما این که نرم افزار ایلوستریتور چه مشخصاتی دارد و دقیقا در چه حوزه هایی مورد استفاده قرار می گیرد، موضوع مبحثی است که در این مقاله می خواهیم به تشریح آن بپردازیم. در ادامه با بررسی جزئیات بیش تری از این نرم افزار و قابلیت های آن، بیش تر با کاربرد ها و ماهیت ایلوستریتور آشنا خواهیم شد.

طراحی پوستر های جذاب
مبتنی بر وکتور

نرم افزار ایلوستریتور چگونه تعریف می شود؟

این برنامه در واقع، یک برنامه طراحی و نقاشی حرفه ای مبتنی بر وکتور است. یک برنامه برای ترسیم نقوش برداری است و به شرکت ادوبی تعلق دارد. به این ترتیب با نام ادوبی ایلوستریتور نیز شناخته می شود. اولین نسخه از این برنامه در سال 1987 منتشر شد.

در ادامه با گسترش قابلیت ها و ابزار های به کار رفته در این نرم افزار، نسخه های به روز شده آن وارد بازار شد تا به این ترتیب زمینه های کاربرد و استفاده از ادوبی ایلوستریتور نیز گسترش یابد. در نسخه های جدید تر نیز شاهد اضافه شدن این نرم افزار به لیست برنامه های تحت پوشش Creative Cloud بوده ایم.

این نرم افزار در واقع به عنوان بخشی از گردش کار در پروژه های بزرگ طراحی در نظر گرفته می شود و کارایی های متعددی دارد. ابزار های پیچیده و متعدد ایلوستریتور، امکان ترسیم و طراحی های حرفه ای و متعددی را امکان پذیر می کند.

از این برنامه می توان هم در سیستم ویندوز و هم مک استفاده کرد. تمام خلق و ایجاد عناصر و تصاویر مختلف با استفاده از نرم افزار ایلوستریتور وجود دارد. از عناصر طراحی واحد گرفته تا کل ترکیبات مورد استفاده در یک پروژه طراحی، همگی به کمک ادوبی ایلوستریتور، قابل اجرا هستند.

منظور از نرم افزار برداری چیست؟

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، نرم افزار ایلوستریتور را به عنوان یک نرم افزار وکتور یا برداری در نظر گرفتیم. برای درک بهتر این موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که گرافیک کامپیوتری در اصل به دو بخش گرافیک برداری و گرافیک شطرنجی دسته بندی می شود. ترسیم آثار هنری مختلف نیز از طریق نرم افزار های مختلف، بر اساس این دو رویکرد انجام می شود.

ادوبی ایلوستریتور از جمله برنامه هایی است که گرافیک برداری را ایجاد می کند. در این نرم افزار در واقع از خطوط و منحنی های مشخص شده ای برای اشیای مختلف استفاده می شود. این خطوط و منحنی ها، همان بردار های ریاضی هستند.

طرح گرافیک برداری

این بردار ها می توانند یک طرح گرافیکی را با توجه به مشخصات هندسی آن توصیف کنند. برای مثال، یک تصویر از تایر دوچرخه در این نرم افزار در یک نمودار گرافیکی با استفاده از معادلات ریاضی ترسیم شده و به شکل یک دایره با یک شعاع مشخص ترسیم می شود.

سپس می توان اندازه ها را تغییر داد و کیفیت گرافیکی طرح مورد نظر را مطابق چیزی که در نظر است، بالا و پایین کرد. در واقع، بعد از ترسیم طرح در نرم افزار ایلوستریتور، می توان طرح گرافیک برداری ترسیم شده را مقیاس بندی کرد و مطابق طرح کلی تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد.

طراحی دیاگرام ها

از ایلوستریتور در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

این نرم افزار در زمینه های بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد های آن متناسب با ماهیت این برنامه است. در واقع برای تهیه و ترسیم طرح های گرافیکی برداری یا وکتور مختلف، از این برنامه استفاده می شود.

به صورت گسترده طراحان گرافیکی و تصویرگران حرفه ای بزرگ ترین گروهی هستند که از این نرم افزار استفاده می کنند. طراحان وب سایت به صورت گسترده از برنامه ایلوستریتور برای ارائه طرح های پیش فرض یا به اصطلاح ماکت وب سایت خود، از این برنامه استفاده می کنند.

درک صحیح طراحی لوگو در ایلاستریتور

دیگر زمینه های کاربرد نرم افزار ایلوستریتور

برای طراحی آرم ها و نماد های مورد استفاده در وب سایت یا یک برنامه گرافیکی کامپیوتری و همچنین آرم ها و طرح های مورد استفاده در برنامه های موبایل نیز از این برنامه استفاده می شود. طراحی لوگو های متحرک، طراحی نمودار هایی که در آن ها متن و تصویر ادغام شده اند، طراحی نماد ها و تصاویر تبلیغاتی و … دیگر زمینه های استفاده از ادوبی ایلوستریتور است.

علاوه بر این، برای طراحی انواع کارت پستال، طراحی پوستر های جذاب، طراحی و ترسیم طرح ها و تصاویر مختلف مورد استفاده در کتاب ها و طراحی و ترسیم تصویر یک بیلبورد نیز از ایلوستریتور استفاده می شود. طراحی آیکون ها، دیاگرام ها، طرح های اینفوگرافیک و … نیز دیگر زمینه های کاربرد نرم افزار ایلوستریتور است.

دیگر زمینه های کاربرد نرم افزار ایلوستریتور

برای طراحی آرم ها و نماد های مورد استفاده در وب سایت یا یک برنامه گرافیکی کامپیوتری و همچنین آرم ها و طرح های مورد استفاده در برنامه های موبایل نیز از این برنامه استفاده می شود. طراحی لوگو های متحرک، طراحی نمودار هایی که در آن ها متن و تصویر ادغام شده اند، طراحی نماد ها و تصاویر تبلیغاتی و … دیگر زمینه های استفاده از ادوبی ایلوستریتور است.

علاوه بر این، برای طراحی انواع کارت پستال، طراحی پوستر های جذاب، طراحی و ترسیم طرح ها و تصاویر مختلف مورد استفاده در کتاب ها و طراحی و ترسیم تصویر یک بیلبورد نیز از ایلوستریتور استفاده می شود. طراحی آیکون ها، دیاگرام ها، طرح های اینفوگرافیک و … نیز دیگر زمینه های کاربرد نرم افزار ایلوستریتور است.

تصاویر تبلیغاتی
ویژگی ها ایلوستریتور
  • طراحانی که کار چاپ سه بعدی را انجام می دهند از این نرم افزار برای تهیه طرح های اولیه خود استفاده می کنند
  • توسعه دهندگان بازی های ویدئویی از ایلوستریتور به عنوان یک برنامه اولیه استفاده کرده و بازی های خود را برای شروع در این نرم افزار شکل می دهند. بازی های ویدئویی ژاپنی Square Enix همگی توسط نرم افزار ایلوستریتور طراحی اولیه شده اند.
  • تولید کنندگان رابط های کاربری و توسعه دهندگان اینترنت اشیا گروه دیگری هستند که از برنامه ادوبی ایلوستریتور استفاده می کنند
  • تولید کنندگان و طراحان بسته بندی محصولات مختلف، طراحان حرفه ای برای بسته بندی های جذاب خود از نرم افزار ادوبی ایلوستریتور استفاده می کنند. برای مثال تمام بسته بندی های شرکت آمازون، به کمک این نرم افزار طراحی شده اند.

معرفی نسخه های Adobe Illustrator CC و قابلیت های آن

تا این جا از مزیت ها و کارایی های کار با برنامه ایلوستریتور گفتیم. اما همان طور که می دانید، این نرم افزار نیز نسخه های بسیار متعددی دارد که هر یک با قابلیت ها و مشخصات به خصوصی معرفی می شوند. نسخه های قبلی این برنامه با نام Adobe Illustrator CS معرفی شده بودند.

اما شرکت ادوبی، نسخه های Adobe Illustrator CC را نیز برای کاربران ارائه داد. این نسخه از سری ورژن های اشتراکی این برنامه است و یک نسخه تحت پوشش Creative Cloud است. به این ترتیب برای استفاده از این برنامه و بهره مند شدن از قابلیت هایی که دارد، به پرداخت حق عضویت و اشتراک مختص این نرم افزار نیاز است.

ترسیم تصاویر در ایلاستریتور
خلاقیت در ایلاستریتور

فضای ذخیره سازی ابری یا Creative Cloud

در کنار گسترش کارایی ها و ابزار هایی که نسخه های اشتراکی در اختیار کاربران قرار می دهد، یک مزیت بسیار برجسته این سری از برنامه های ایلوستریتور این است که می توان از فضای ذخیره سازی ابری برای ذخیره فایل ها استفاده کرد. به این ترتیب به راحتی می توان در هر زمانی که نیاز بود، به طرح ها و فایل های ذخیره شده در فضای Cloud دسترسی داشت.

این مزیت خود فایده های دیگری را نیز به دنبال دارد. با استفاده از نسخه تحت پوشش Creative Cloud نرم افزار ایلوستریتور، می توان به دیگر برنامه های گرافیکی تحت پوشش Cloud نظیر افترافکت، فتوشاپ، پریمیر پرو و In Design نیز دسترسی داشت. این مزیت را بهتر است در ارتباط بین نرم افزار های گرافیکی مختلف جست و جو کنیم.

کارایی و ارتباط نرم افزار ایلوستریتور با دیگر برنامه های گرافیکی چیست؟

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور در واقع یک نرم افزار پایه ای و اولیه است. در حوزه های مختلف تخصصی، کاربران این نرم افزار به دیگر برنامه های گرافیکی نیز برای تکمیل کار های خود نیاز دارند. همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، نرم افزار هایی مانند افترافکت، پریمیر پرو و فتوشاپ از جمله این برنامه ها هستند.

برای مثال، کسانی که در حوزه ساخت انواع انیمیشن ها فعالیت می کنند، طرح اولیه خود را در ایلوستریتور ترسیم کرده و سپس برای افکت گذاری آن را وارد نرم افزار افترافکت می کنند. البته که نرم افزار های دیگری نیز می تواند در این مسیر به کار آید.

همچنین برعکس این حالت نیز ممکن است نیاز باشد. به نحوی که کاربر بخواهد برای تکمیل یک طرح ترسیم شده و ترکیب متن و تصویر با هم، یک طرح را از نرم افزار فتوشاپ به نرم افزار ایلوستریتور منتقل کرده و در آن جا آن را تکمیل نماید. به این ترتیب ارتباط و کارایی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور با دیگر برنامه ها قابل ملاحظه است. همین نکته می تواند نشان دهنده مزیت استفاده از قابلیت های نسخه CC این برنامه باشد.

طراحی نمودار ها
مهارت دست در ایلاستریتور

چرا باید کار با نرم افزار ادوبی ایلوستریتور را بیاموزیم؟

تمام کارایی ها و قابلیت هایی که در بالا به آن اشاره شد، نشان می دهد که این برنامه تا چه اندازه می تواند کاربردی باشد و آموختن و یادگیری نحوه کار با ایلوستریتور در چه حوزه هایی کاربرد دارد. تمام این ها به این معنی است که اگر می خواهید در دنیای حرفه ای امروز که با فناوری پیش می رود، حرفی برای گفتن داشته باشید، نرم افزار ایلوستریتور یکی از نرم افزار هایی است که یادگیری آن را نباید نادیده گرفت.

در صنایع مختلفی این برنامه گرافیکی به عنوان یک نرم افزار پایه ای مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب آموزش آن می تواند برای تخصص های مختلفی در حوزه های شغلی متفاوت، کارایی داشته باشد. یادگیری نرم افزار ادوبی ایلوستریتور، با توجه به گسترش دوره های آموزشی تخصصی در این خصوص، دیگر کار دشواری نیست.

دوره های آموزشی حضوری و آنلاین تمامی مراحل کار با این برنامه را آموزش می دهند. در مراحل پیشرفته تر نیز می توان با توجه به حوزه کاربرد و زمینه استفاده از نرم افزار ایلوستریتور، آموزش کار با این نرم افزار را به صورت تخصصی تر پیش برد.