فتوشاپ چیست؟

لپتاپ هدر مقاله فتوشاپ چیست

ویدئو جذاب زیر را حتماً ببینید

فتوشاپ چیست

فتوشاپ چیست؟

با ورود دوربین های دیجیتالی به بازار، رویکرد ها و ترفند های عکاسی نیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و افراد بیش تری به سمت حرفه عکاسی تمایل پیدا کردند. حتی تا جایی که این رشته فراتر از یک رشته هنری ارتقا پیدا کرده و به یک حرفه تخصصی تبدیل شده است.

اما دلیل دیگری نیز برای محبوبیت این رشته وجود دارد. ظهور طیف وسیعی از نرم افزار های تخصصی و حرفه ای که می توان از آن ها برای ویرایش تخصصی عکس های گرفته شده استفاده کرد. این نرم افزار ها به صورت گسترده ای برای کار ویرایش عکس و تصاویر مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

فتوشاپ یکی از بهترین و کاربردی ترین نرم افزار های ویرایش عکس

یکی از کاربردی ترین و بهترین نرم افزار هایی که در این میان مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار فتوشاپ است. فتوشاپ یکی از بهترین و کاربردی ترین نرم افزار های ویرایش عکس است که مدت ها است در این زمینه توسط افراد مختلف، از مبتدی گرفته تا حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به این همه کارایی و جذابیتی که این نرم افزار دارد و با توجه به استفاده زیادی که از این نرم افزار می شود، بهتر است آشنایی بیش تری با آن پیدا کنیم. در ادامه با بررسی تاریخچه ظهور این نرم افزار، به بررسی کارایی ها و قابلیت های نرم افزار فتوشاپ می پردازیم. اما اول بهتر است به تعریف روشن تری از این نرم افزار دست یابیم.

برنامه ادوبی فتوشاپ
برنامه ویرایش عکس

نرم افزار فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ یا ادوبی فتوشاپ، یک برنامه نرم افزاری برای ویرایش عکس و تصاویر مختلف است که می توان از آن هم در ویندوز و هم در سیستم عامل مک برای ادیت تصاویر مختلف استفاده کرد. نرم افزار فتوشاپ به کاربران طیف وسیعی از قابلیت ها و کارایی ها را ارائه می دهد. این نرم افزار هم در سیستم عامل ویندوز و هم در سیستم عامل مک کارایی دارد.

این قابلیت ها، از ایجاد تصاویر تا بهبود، ویرایش و تغییر عکس ها تا تولید آثار هنری مختلف برای کاربران ارائه می شود. کارایی های این برنامه ویرایش عکس آن قدر متنوع و جذاب است که می توان گفت، برنامه فتوشاپ در واقع یکی از بهترین و کاربردی ترین نرم افزار هایی است که توسط عکاسان و کاربران مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه نرم افزار فتوشاپ
تاریخچه ادوبی فتوشاپ

تاریخچه نرم افزار فتوشاپ چیست؟

اگر بخواهیم به یک بررسی کامل در خصوص مبدا زمانی ظهور این نرم افزار دست یابیم، باید به سال 1987 برگردیم. برای نخستین بار در این سال، اولین نسخه این برنامه توسط برادران نول، جان و توماس نول ساخته شد.

این نسخه، یک نسخه اولیه و بسیار ساده بود که تنها به صورت کاملا ابتدایی قابلیت ویرایش تصویر را داشت. اما از آن زمان تا کنون، نرم افزار Adobe Photoshop تغییرات بسیار زیادی کرده است و به یک مجموعه جامع برای دستکاری و ویرایش کامل عکس و تصویر تبدیل شده است.

در واقع بعد از انتشار نسخه اولیه توسط برادران نول، امتیاز انتشار آن توسط شرکت توسعه دهنده نرم افزاری Adobe Systems خریداری شد و در ادامه با توسعه این نرم افزار، نسخه های متعدد آن توسط ادوبی منتشر شد.

تغییر نام فتوشاپ به ادوبی فتوشاپ

به این ترتیب نام فتوشاپ به ادوبی فتوشاپ تغییر نام داد.

به صورت رسمی، اولین نسخه ادوبی این نرم افزار در فوریه سال 1990 منتشر شد. به کمک این نرم افزار کاربران می توانستند پرونده ها و اسناد تصویری مورد نظر خود را در چندین قالب مختلف در کامپیوتر ذخیره کرده و با ایجاد تغییراتی در رنگ، تعادل رنگی و دیگر مشخصه های تصویر، عکس مورد نظر را در فرم های مختلفی ویرایش و ذخیره کنند.

این نرم افزار مسیر توسعه ای و حرفه ای خود را در پیش گرفت و نسخه های متعددی از آن برای کاربران ارائه شد. هر نسخه با حذف باگ های نسخه قبلی و ارائه قابلیت های جدید تر و بیش تر، کاربران بیش تری را جذب می کرد. تا کنون نسخه های بسیار متعددی از نرم افزار ادوبی فتوشاپ توسط ادوبی منتشر شده است.

ویرایش عکس
ادیت حرفه ای عکس با برنامه فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ چه ویژگی هایی دارد؟

اگر بخواهیم در ارتباط با قابلیت ها و ویژگی های این برنامه به جزئیات حرف بزنیم، باید به صورت مجزا به نسخه های متعدد این برنامه اشاره کنیم. اما به صورت کلی از آن جایی که نرم افزار فتوشاپ یک برنامه ویرایش عکس است، قابلیت های زیر را می توان در این برنامه و نسخه های مختلف آن مشاهده کرد:

 •  امکان ویرایش عکس و تصاویر مختلف؛ این ویژگی که مشخصه اصلی این نرم افزار است، طیف وسیعی از کارایی ها را شامل می شود. برای ویرایش عکس های دیجیتالی و استفاده از آن ها چه به صورت چاپ شده و چه به صورت آنلاین، نرم افزار فتوشاپ کاربرد دارد.
 •  امکان تغییر پس زمینه تصاویر و عکس های مختلف
 •  امکان ایجاد هر گونه دستکاری در عکس ها

سایر ویژگی های فتوشاپ

 •  امکان روتوش حرفه ای و دقیق عکس ها و تصاویر و فایل های ویدئویی
 •  امکان ویرایش یک تصویر به صورت مجزا یا ویرایش دسته های عظیم تری از عکس ها و تصاویر به صورت همزمان
 •  ویرایش عکس ها و تصاویر دو بعدی و سه بعدی
 •  تجزیه و تحلیل تصاویر و عکس های مختلف
 •  امکان حذف، افزودن یا تغییر برخی آیتم ها در عکس و تصویر مورد نظر
 •  برش دادن بخش های مختلف تصویر
 •  ایجاد متن و نقاشی روی یک عکس
 •  امکان شبیه سازی تصاویر مختلف و نقاشی های برجسته
ادوبی فتوشاپ یا فتوشاپ

از نرم افزار فتوشاپ در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

نرم افزار ادوبی فتوشاپ یک نرم افزار بسیار مهم و کاربردی برای طراحان، توسعه دهندگان وب سایت ها و بلاگر های حرفه ای، گرافیست ها، عکاسان و همه متخصصین خلاقی است که به نوعی در حرفه و کار خود با ویرایش عکس و تصویر سر و کار دارند.

به طور گسترده ای، برای ویرایش عکس و تصویر، روتوش، ایجاد ترکیبات تصویری، تهیه ماکت های حرفه ای از وب سایت ها و افزودن افکت از این نرم افزار استفاده می شود.

طرح بندی و طراحی وب سایت با استفاده از نرم افزار فتوشاپ

در این نرم افزار می توان تصاویر دیجیتالی و اسکن شده را وارد کرد و با کمک ابزار های متعددی که در آن وجود دارد، آن ها را ویرایش کرد. در نهایت یا به صورت آنلاین از این تصاویر استفاده کرد یا این که آن ها را چاپ کرد.

یکی دیگر از زمینه های استفاده از نرم افزار فتوشاپ، کاربرد آن برای طرح بندی و طراحی وب سایت است. این کار را می توان به راحتی در این نرم افزار انجام داد. کار های گرافیکی، طراحی های مختلف، ویرایش طرح ها و الگو های مختلف ترسیم شده توسط طراحان و هنرمندان مختلف و همچنین انجام نقاشی های دیجیتالی همگی مواردی است که از این نرم افزار می توان در آن ها استفاده کرد.

ویرایش عکس ها و تصاویر دو بعدی و سه بعدی

چه نسخه هایی از نرم افزار فتوشاپ وجود دارد؟

همان طور که گفته شد، از زمان ارائه اولین نسخه تا کنون، نسخه های به روز شده متعددی از این برنامه منتشر شده است. هر نسخه با قابلیت های مختلف، مزیت های زیادی را برای کاربران ارائه می دهد. در کل، نسخه های اصلی ارائه شده از این نرم افزار شامل موارد زیر می شود:

1
2
3
4
5
بهترین و کاربردی ترین برنامه ویرایش عکس
1
 • نسخه اولیه، Photoshop
2
 • Photoshop CC
3
 • Photoshop Light room
4
 • Photoshop Elements
5
 • Photoshop Express

این نسخه ها هر یک ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. در ادامه به بررسی برخی از این نسخه ها و ویژگی هایی که دارند به صورت مختصر می پردازیم.

مشخصات نسخه فتوشاپ سی سی چیست؟

این نسخه از برنامه فتوشاپ، یکی از نسخه هایی است که تحت Creative Cloud ارائه شده و در واقع از طریق دریافت اشتراک و پرداخت حق عضویت امکان دسترسی و استفاده را دارد. به نوعی می توان این نسخه را یکی از ورژن های بسیار جامع، کامل و حرفه ای فتوشاپ در نظر گرفت.

ابزار ها و قابلیت های نسخه CC نرم افزار فتوشاپ در سطح حرفه ای ارائه می شوند و می توان از آن برای کار های تخصصی تر بهره برد. این نسخه یک نرم افزار تصویر برداری بسیار پیشرفته است که توسط طراحان، متخصصین و طراحان وب سایت ها، ویرایش گران و تدوین کننده های فیلم ها، عکسان بسیار حرفه ای و … مورد استفاده قرار می گیرد.

در درجه اول این نرم افزار برای ویرایش عکس های دو بعدی است. اما در بسیاری از زمینه ها نسخه های پیشرفته نرم افزار فتوشاپ، امکان ویرایش تصاویر و عکس های سه بعدی را نیز دارد. بنابراین می توان نسخه CC برنامه فتوشاپ را یک نسخه اشتراکی و با مشخصات و کارایی های گسترده و بسیار حرفه ای معرفی کرد.

برش دادن بخش های مختلف تصویر
نسخه Elements نرم افزار فتوشاپ

معرفی برنامه Photoshop Elements

این ورژن از نرم افزار فتوشاپ، یک نسخه در سطح مصرف کننده در میان محصولات مختلف برنامه های فتوشاپ است. نسخه Elements نرم افزار فتوشاپ نیز دارای طیف وسیعی از قابلیت ها و ابزار های حرفه ای است که در نسخه Photoshop CC نیز مشاهده می شود.

در کنار این قابلیت ها، تفاوت دیگری که این نسخه با ورژن CC فتوشاپ دارد، در ارائه گزینه های ساده تر برای طراحی و کاربری است. به این ترتیب کاربران مبتدی تر در سطوح پایین تر نیز می توانند از این برنامه ساده شده استفاده کنند.

در واقع این نسخه از برنامه فتوشاپ، به صورت اختصاصی برای عکاس های آماتور و علاقه مندان  به عکاسی دیجیتالی طراحی شده است.

ویژگی های PHOTOSHOP ELEMENTS

 این نسخه نیز با ویژگی های مشابه و مطابق همان هسته تصویر برداری دیجیتالی نسخه CC نرم افزار فتوشاپ ساخته شده است.

ویژگی های معمول این نسخه شامل امکان برش تصاویر، ترمیم نقص ها و ایراد هایی که در تصویر مورد نظر مشاهده می شود.

حذف قرمزی و لکه های روی عکس، امکان نقاشی روی تصاویر و عکس های گرفته شده، افزودن متن به تصویر، امکان حذف برخی از آیتم ها از عکس مورد نظر مانند حذف افراد یا اشیای مختلف، تنظیم و سازمان دهی عکس ها و انتشار عکس ویرایش شده در فرمت های مختلف به صورت آنلاین یا چاپی می شود.

روتوش حرفه ای دقیق عکس ها
نقاشی های برجسته

معرفی نرم افزار فتوشاپ، نسخه Light room

این نسخه نیز در کنار نسخه CC برنامه فتوشاپ، از جمله ورژن هایی است که به عنوان بخشی از اشتراک Creative Cloud در دسترس کاربران قرار دارد. به این ترتیب این نسخه نیز برای استفاده نیاز به نام نویسی و حق اشتراک دارد. هدف از طراحی این نسخه برای عکاسان، ارائه ورژنی است که به موجب آن کاربران بتوانند حجم زیادی از عکس ها و تصاویر را به صورت همزمان ویرایش کنند. می توان یک سری پیش تنظیمات را ایجاد کرد و آن را روی حجم بیش تری از تصاویر به صورت همزمان از طریق این نسخه اعمال کرد.

امکان تنظیم نور تصویر

ابزار های موجود در این برنامه از جمله ابزار های ویرایشی غیر مخرب هستند. به این ترتیب نسخه اولیه عکس مورد نظر، هیچ تغییری پیدا نمی کند و به صورت دست نخورده باقی می ماند. با کمک این نسخه می توان تمامی نسخه های خام را به بهترین شکل ممکن ویرایش کرد.

امکان تنظیم نور تصویر و ایجاد تعادل نوری مورد نظر در تصاویر خام اولیه از طریق این برنامه امکان پذیر است. رابط کاربری این نسخه از سری برنامه های فتوشاپ با دیگر نسخه تفاوت دارد و از ابزار ها و ویژگی های عملکردی متفاوتی نیز بهره مند است. این ویژگی ها با نسخه های CC و Elements نرم افزار فتوشاپ تفاوت دارد.

ابزار های ویرایشی غیر مخرب

چه روش هایی برای آموزش و یادگیری فتوشاپ وجود دارد؟

روش های بسیار مختلفی برای آموزش و یادگیری کار با این نرم افزار کاربردی و پر طرفدار وجود دارد. اولین و بهترین روش شرکت کردن در دوره ها و کلاس های آموزشی متعددی است که کار با این نرم افزار را به صورت کاملا حرفه ای و از مراحل ابتدایی تا پیشرفته آموزش می دهند.

این کلاس ها و دوره های آموزشی، مزیت های بسیار زیادی را دارند و قطع به یقین، بازدهی و کارایی کلاس های حرفه ای در این خصوص قابل مقایسه با دیگر روش ها نیست. در کنار دوره های حضوری، دوره های آنلاین نیز به خوبی می توانند پاسخ گوی نیاز کاربران مختلف باشد.

کتاب ها و فیلم های آموزشی نرم افزار فتوشاپ

دوره های آموزشی از این حیث برتری دارند که هر نکته جدیدی در خصوص کار با نرم افزار فتوشاپ وجود داشته باشد و هر ویژگی و ابزار جدیدی که از این برنامه منتشر شود، در این دوره ها آموزش داده می شود یا به آن ها اشاره خواهد شد.

در کنار دوره های آموزشی مختلف، کاربران می توانند از کتاب های آموزشی نرم افزار فتوشاپ و همچنین تمام فیلم ها و کلیپ های آموزشی که به صورت آنلاین در دسترس هستند نیز استفاده کنند تا بازدهی یادگیری خود را دو چندان کنند.

به هر حال با توجه به تمام کارایی ها و قابلیت های این برنامه، به نظر می رسد کار با نرم افزار فتوشاپ مهارتی است که اکثر افراد در جامعه برای تطابق و سازگاری با پیشرفت های این دوره و موفقیت در مسیر حرفه ای خود به آن نیاز دارند.

قبل از ادیت عکس با فتوشاپ

چه روش هایی برای آموزش و یادگیری فتوشاپ وجود دارد؟

روش های بسیار مختلفی برای آموزش و یادگیری کار با این نرم افزار کاربردی و پر طرفدار وجود دارد. اولین و بهترین روش شرکت کردن در دوره ها و کلاس های آموزشی متعددی است که کار با این نرم افزار را به صورت کاملا حرفه ای و از مراحل ابتدایی تا پیشرفته آموزش می دهند.

این کلاس ها و دوره های آموزشی، مزیت های بسیار زیادی را دارند و قطع به یقین، بازدهی و کارایی کلاس های حرفه ای در این خصوص قابل مقایسه با دیگر روش ها نیست. در کنار دوره های حضوری، دوره های آنلاین نیز به خوبی می توانند پاسخ گوی نیاز کاربران مختلف باشد.

بعد از ادیت عکس با فتوشاپ

کتاب ها و فیلم های آموزشی نرم افزار فتوشاپ

دوره های آموزشی از این حیث برتری دارند که هر نکته جدیدی در خصوص کار با نرم افزار فتوشاپ وجود داشته باشد و هر ویژگی و ابزار جدیدی که از این برنامه منتشر شود، در این دوره ها آموزش داده می شود یا به آن ها اشاره خواهد شد.

در کنار دوره های آموزشی مختلف، کاربران می توانند از کتاب های آموزشی نرم افزار فتوشاپ و همچنین تمام فیلم ها و کلیپ های آموزشی که به صورت آنلاین در دسترس هستند نیز استفاده کنند تا بازدهی یادگیری خود را دو چندان کنند.

به هر حال با توجه به تمام کارایی ها و قابلیت های این برنامه، به نظر می رسد کار با نرم افزار فتوشاپ مهارتی است که اکثر افراد در جامعه برای تطابق و سازگاری با پیشرفت های این دوره و موفقیت در مسیر حرفه ای خود به آن نیاز دارند.