افتر افکت چیست ؟

Adobe After Effects in

Motion graphics Cinema

After Effect چیست؟

یکی از مواردی که اخیرا در صنعت سینما و تلویزیون بیش تر از قبل مورد استقبال قرار گرفته است، انیمیشن های جذابی است که با افکت ها و تصاویری واقع گرایانه ساخته می شوند. حرفه ساخت این انیمیشن ها، دنیایی از فناوری و ابزار را می طلبد.
علاوه بر انیمیشن ها، ویدئو ها و تصاویر دیگری نیز در دنیای فیلم و تصویر وجود دارد که جذابیت و تاثیر گذاری خود را مدیون پیشرفت تکنولوژی هایی هستند که به این عرصه وارد شده اند.
در میان نرم افزار های متعدد، یکی از این برنامه های پر کاربرد، نرم افزار After Effect است. کار ها و تصاویر نمایشی متعددی با کمک این برنامه ساخته و پرداخته می شوند. از کارایی های نرم افزار افتر افکت و مزیت های استفاده از آن، حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد.

بررسی تاریخچه نرم افزار کاربردی افتر افکت از ابتدا تا کنون

از ابتدای مسیر، نرم افزار افتر افکت و نسخه های اولیه آن، به یک شرکت علمی و هنری با نام COSA تعلق داشت. این شرکت در همان سال های اولیه معرفی این برنامه ( در سال های 1993 )، نسخه های 1.0  و 1.1 افتر افکت را منتشر کرد.
این نسخه ها دارای قابلیت هایی نظیر ترکیب بندی با ماسک بودند و به تدریج با ارائه نسخه های به روز شده، افکت های بیش تری در آن ها ارائه شد. اما تا این جای کار، این برنامه گرافیکی کاربردی، به شرکت COSA تعلق داشت.
در ادامه حق مالکیت این نرم افزار توسط شرکت دیگری به نام Aldus خریداری شد و نسخه 2.0 آن توسط این شرکت منتشر شد.

تعریف افتر افکت

برنامه های گرافیکی انواع بسیار مختلفی دارند و هر یک برای اهداف به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از ابزار های ویرایشی که به منظور افزودن افکت ها و جلوه های ویژه توسط کاربران مختلف، خصوصا افرادی در حوزه فیلم و تصویر مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار افتر افکت است.
بنابراین طبق تعریف این برنامه را به عنوان یک نرم افزار گرافیکی معرفی می کنند که در صنعت سینما و تلویزیون برای ادیت و ویرایش فیلم و افزودن افکت هایی به خصوص مورد استفاده قرار می گیرد.
این نرم افزار در واقع با نام Adobe After Effect نیز شناخته می شود. یک ابزار بسیار قوی و کاربردی که به موجب ورود آن، تحول چشمگیری در صنعت هنر و سینما و ویرایش فیلم ها و ویدئو های مختلف ایجاد شده است.

رندرینگ افتر افکت

برای نمونه می توان به رندرینگ چند سیستمی این نسخه اشاره کرد که به کمک آن کاربران می توانستند بررسی دقیق تری از طراحی ها و ویرایش های خود داشته باشند. از همه مهم تر، وجود ویژگی موشن بلور در این نسخه به روز شده بود. این نسخه ها نیز در سال 1994 برای کاربران ارائه شدند.
در ادامه مسیر خود، برنامه After Effect به شرکت Adobe رسید. در سال های 1994 تا 1995، شرکت Adobe با خریداری این برنامه، نسخه 3.0 آن را با دنیایی از مشخصات و قابلیت های مبتنی بر فناوری برای کاربران ارائه داد.
نسخه های این برنامه در سال های بعد به ترتیب کامل تر شدند و با افزوده شدن افکت های بیش تر، ابزار های متنوع تر و قابلیت های چند گانه و متعدد، جایگاه بسیار ویژه ای را بین کاربران و ادیتور های مختلف پیدا کردند.

افتر افکت و کارایی های متعدد و منحصر به فردی که دارد

موضوعی که کار با این نرم افزار را جذاب تر کرده و بر محبوبیت و کارایی آن می افزاید، تنوع بالای قابلیت ها و کارایی های این نرم افزار است.
ابزار های متنوع، کاربرد های مختلف و مشخصات متعددی که روز به روز نیز به تعداد آن ها افزوده شده و به روز تر می شوند، همگی موجب افزایش کارایی و استفاده از نرم افزار After Effect می شوند.
بنابراین اشاره کردن به یک کارایی به خصوص یا یک مورد استفاده مشخص از این برنامه گرافیکی، کار بسیار دشواری است، چرا که از این نرم افزار در زمینه های بسیار مختلفی برای اهداف متنوع می توان استفاده کرد.
تمام کارایی این نرم افزار در هر زمینه ای با قدرت و عملکردی بهینه و برتر انجام خواهد شد.

در چه زمینه هایی می توان از کارایی های این نرم افزار استفاده کرد؟

به صورت کلی، صنعت سینما و پویا نمایی از جهات متفاوتی مدیون وجود این نرم افزار است. در مشهور ترین فیلم های سینمای هالیوود که افکت ها و جلوه های ویژه فوق العاده جذاب و هیجان انگیزی دارند، از این نرم افزار استفاده شده است.
برای مثال، فیلم های جذابی از جمله جنگ ستارگان، مردگان متحرک و فیلم های اکشنی که برای کودکان ساخته شده است، همگی از مزیت ها و قابلیت های این نرم افزار بهره برده اند و صحنه ها و جلوه های بصری این فیلم ها با کمک نرم افزار After Effect ایجاد شده است.
به نوعی این برنامه به عنوان یک نرم افزار ساخت انیمیشن های سه بعدی نیز شناخته می شود.

چگونه از نرم افزار افتر افکت در ساخت انیمیشن ها استفاده می شود؟

با جا به جا کردن و انتقال لایه های مختلف تصاویر و فیلم های هنری به کمک این نرم افزار، می توان به کار های هنری مختلف زندگی بخشید.
برای ساخت انیمیشن به کمک برنامه After Effect، راه های بسیار متعددی وجود دارد. انواع انیمیشن های دو بعدی، انیمیشن های پایه ای سه بعدی، شخصیت سازی کارتونی در انیمیشن ها، ایجاد تصاویر گرافیکی متحرک، تایپوگرافی کینتیک و ایجاد افکت های بصری از جمله راه کار هایی است که برای ساخت انیمیشن به کار می رود. یکی از موارد مهمی که در نرم افزار افتر افکت برای ساخت انیمیشن مورد استفاده قرار می گیرد، موشن گرافیک است.

موشن گرافیک چیست؟

در مبحث بررسی کاربرد های نرم افزار افتر افکت، باید به عبارت موشن گرافیک برسیم. این عبارت، مفهومی است که برای توضیح استفاده از این نرم افزار در راستای ساخت انیمیشن های جذاب، با جلوه های بصری ویژه، تیزر های تبلیغاتی، تلویزیونی و … به کار می رود.
موشن گرافیک یعنی طرح ها و اشکالی که در یک انیمیشن یا ویدئو به کار می رود، به کمک این نرم افزار به صورت متحرک در آیند. در نتیجه با کمک این قابلیت، طرح های ساده به صورت تصاویر گرافیکی متحرک در می آیند.

چه کسانی می توانند از مزیت های آموزش نرم افزار افتر افکت بهره مند شوند؟

این برنامه می تواند برای گروه های مختلفی که در زمینه های ساخت و ویرایش فیلم و ویدئو فعالیت دارند، مورد استفاده قرار بگیرد. نسخه های متعدد این نرم افزار، مخصوص افراد حرفه ای، کسب و کار های مختلف خصوصا گروه های فعال در صنعت سینما، دانش آموزان و معلمانی که در مدارس هنری فعالیت می کنند و دانشگاه های هنر و فیلم سازی وجود دارد.
فیلم ساز ها، سازنده های انیمیشن و تیزر های تبلیغاتی، هنرجویان رشته های تدوین و فیلم سازی و … همگی از گروه هایی هستند که می توانند با گذراندن دوره های آموزشی جهت یادگیری این نرم افزار، از مزیت های عمده آن بهره مند شوند.

آیا می توان نرم افزار After Effect را به عنوان یک برنامه اختصاصی برای تدوین فیلم و ویدئو در نظر گرفت؟

در کنار مزیت ها و کارایی های بسیار زیادی که این برنامه دارد، نمی توان آن را یک نرم افزار اختصاصی برای تدوین و ادیت فیلم در نظر گرفت.
به واقع، افتر افکت به هیچ عنوان یک ویدئو ادیتور نیست. زمانی که کاربر می خواهد کلیپ های ویدئویی مختلف را ادیت کند، آن ها را به هم بچسباند و دنبال هم قرار دهد، افکت های صدایی را به آن ها اضافه کنند یا موزیک روی تصویر بگذارند، به هیچ عنوان نمی توان این نرم افزار را به عنوان یک گزینه ایده آل برای ادیت در نظر گرفت.
اگر بخواهیم مشخص تر در این خصوص صحبت کنیم، برنامه After Effect در واقع یک برنامه افکت گذاری است.

برای یادگیری کار با نرم افزار افتر افکت چه راه هایی وجود دارد؟

علاوه بر این که در مدارس و دانشگاه های مختلف هنر و فیلم سازی می توان کار با این نرم افزار را یاد گرفت، مسیر های دیگری نیز برای آموزش و یادگیری کار با این نرم افزار وجود دارد.
اما برای یادگیری راحت تر و دقیق تر کار با این برنامه، می توان از دوره های آموزشی متعددی که در این خصوص در آموزشگاه تصویرگران پویا اندیش برگزار می شود کمک گرفت.
این دوره ها به صورت آنلاین و حضوری برگزار می شوند و به موجب آن، هنرجویان می توانند به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی کار با این نرم افزار را یاد بگیرند و از مزیت های آن در مسیر حرفه ای خود استفاده کنند.