نرم افزار تری دی مکس در معماری

کاربرد تری دی مکس در معماری
کاربرد نرم افزار تری دی مکس در معماری

استفاده از نرم افزار تری دی مکس در معماری

نرم افزار هایی که اساس کار آن ها مبتنی بر مدل سازی سه بعدی است، یک دید بصری کامل و همه جانبه را در اختیار کاربران می گذارند. به همین دلیل تمامی متخصصانی که از این برنامه های گرافیکی کامپیوتری در حرفه خود استفاده می کنند، می توانند ارائه بسیار بهتری داشته باشند.
در حال حاضر برنامه های گرافیکی کامپیوتری بسیار متعددی وجود دارد. بهترین نرم افزار های سه بعدی موجود شامل برنامه های اتودسک، فتوشاپ، اتوکد، ایلوستریتور و تری دی مکس می شود. این نرم افزار ها هر یک قابلیت های به خصوصی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
یکی از کاربردی ترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی، نرم افزار تری دی مکس است.

ایده واقع گرایانه

این برنامه به واسطه رابط بصری جذابی که دارد، می تواند تمامی عناصر و جزئیات را به خوبی به تصویر بکشد و یک طرح و ایده واقع گرایانه را ارائه می دهد.
نرم افزار تری دی مکس در حوزه های تخصصی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی داخلی، طراحی لباس، حوزه ساخت فیلم های سینمایی، صنعت انیمیشن سازی و ساخت بازی های ویدئویی و … مهم ترین زمینه های استفاده از این برنامه هستند.
یکی از تخصصی ترین زمینه های کار با این برنامه، استفاده از نرم افزار تری دی مکس در معماری است. در ادامه بیشتر با کاربرد نرم افزار تری دی مکس در معماری آشنا می شویم.

نرم افزار تری دی مکس در معماری داخلی
تری دی مکس در معماری داخلی

مروری بر تاریخچه کار با نرم افزار تری دی مکس

کاربرد تری دی مکس در معماری تنها بخشی از کارایی این نرم افزار است. نرم افزار مدل ساز سه بعدی تری دی مکس بیش از سی سال است که در دنیای حرفه ای و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار نخستین بار و با نام 3D Studio توسط یک فیلم ساز معروف به نام گری یوست در گروه Yost ساخته شد.
در ادامه امتیاز این نرم افزار توسط شرکت توسعه دهنده نرم افزاری اتودسک خریداری شد و این شرکت اولین نسخه حرفه ای نرم افزار تری دی مکس را در سال 1996 عرضه کرد. از آن زمان تاکنون این برنامه گرافیکی کامپیوتری در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است.

مدل سازی سه بعدی با نرم افزار تری دی مکس

تولید کنندگان و توسعه دهندگان این برنامه با افزودن قابلیت های متنوع و ابزار های کاربردی مختلف به نسخه های اولیه آن، هر ساله بهترین و به روز ترین نرم افزار مدل سازی سه بعدی را در اختیار کاربران قرار داده اند.
این برنامه در حال حاضر در حوزه های تخصصی مختلفی کاربرد دارد.
این برنامه در صنایع ساخت و ساز، ماشین سازی، طراحی داخلی، طراحی لباس، صنعت انیمیشن سازی، ساخت و طراحی کاراکتر های کارتونی، ساخت بازی های ویدئویی، طراحی ماشین آلات صنعتی و مواردی از این دست کارایی دارد. استفاده از تری دی مکس در معماری نیز یکی از برجسته ترین زمینه های کاربرد این نرم افزار محسوب می شود.

مزیت استفاده از تری دی مکس در معماری

کاربرد این نرم افزار در دنیای معماری مزیت های زیادی را به همراه دارد. مهم ترین مزیت این برنامه دادن یک دید بصری باز و واقع گرایانه به معماران است. به این ترتیب آن ها می توانند به درستی چشم انداز پیش روی پروژه خود را تجسم کنند.
این تجسم مبتنی بر واقعیت و ترسیم دقیق تمام جزئیات شانس موفقیت هر طرح و پروژه ای را افزایش می دهد. از طرفی کیفیت طراحی انجام شده توسط معماران را نیز افزایش می دهد. 

مزیت برجسته کاربرد نرم افزار تری دی مکس در معماری
استفاده از تری دی مکس در معماری

رضایت مشتری از طرح پیشنهادی معماران

در طرح ارائه شده از طریق نرم افزار تری دی مکس، همه چیز به درستی مشهود است و مشتریان می توانند درک بسیار شفافی از این طرح پیشنهادی داشته باشند.
این امر موجب می شود رضایت مشتری از طرح پیشنهادی معماران بیش تر شود. از طرفی با دیدی که معمار به طرح خود پیدا می کند به خوبی می تواند پیش از ساخت و اجرای پروژه، تمامی جزئیات را بازنگری کرده و آن ها را اصلاح کند.
این امر می تواند موجب صرفه جویی در زمان و هزینه های ساخت و اجرای هر پروژه ای شود که قطعا به نفع مشتریان و مجریان طرح خواهد بود. 

مزیت برجسته کاربرد تری دی مکس در معماری

در نهایت مزیت برجسته کاربرد تری دی مکس در معماری این است که این امر می تواند موجب ارتقای کیفی کار معماران و موفقیت بیش تر آن ها در این حوزه شود.
معمارانی که می خواهند در صنعت معماری به عنوان یک فرد موفق، حرفه ای و متخصص شناخته شوند بهتر است در روزمه کاری شان قابلیت کار با تری دی مکس را داشته باشند. قطعا استفاده از تری دی مکس در این صنعت می تواند معماران را به سطح حرفه ای بالاتری ارتقا دهد.

مدل سازی نرم افزار تری دی مکس در معماری

بخش هایی که می توان در تری دی مکس ترسیم کرد

تری دی مکس در معماری برای ترسیم و مدل سازی بخش های مختلف پروژه به کار میرود. از مراحل اولیه برای ترسیم اسکلت اولیه بنا از تری دی مکس استفاده می شود.برنامه هم برای طرح های داخلی معماری و هم به منظور طراحی و مدل سازی معماری خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی سقف، کف خانه، دیوار ها، ستون های سازه، نمای بیرونی ساختمان، شیشه پردازی، نور پردازی، متریال مورد استفاده در ساخت بنا، جنس مواد مورد استفاده برای ساخت دیوار ها، ستون ها و کف خانه و حتی نقشه لوله کشی و ترسیم سیستم سرمایشی و گرمایشی سازه مورد نظر همگی با استفاده از تری دی مکس قابل ترسیم است.

نظارت روی دیگر بخش های اجرای پروژه

با استفاده از تری دی مکس در معماری، معماران می توانند حتی روی دیگر بخش های اجرای پروژه نیز نظارت داشته باشند.
برای مثال نوع وسایل مورد استفاده و طراحی داخلی فضای مورد نظر را هم می توانند در این نرم افزار دنبال کنند و از سازگاری آن با طراحی کلی فضا مطمئن شوند.

نحوه طراحی و ایجاد مدل های سه بعدی در تری دی مکس

به صورت کلی می توان از تری دی مکس از نقطه شروع تا پایان یک پروژه ساخت و ساز و معماری کمک گرفت تا موفقیت پروژه چندین برابر شود. معماران می توانند از همان شروع کار و پیش از اجرای پروژه، طرح های اولیه خود را در نرم افزار ترسیم کنند.
معماران ابتدا با استفاده از طرح های اولیه و الگو های ساده، یک پیش طرح را تهیه می کنند. سپس با تبدیل کردن آن به یک چند ضلعی و سطح قابل ویرایش، جزئیات مورد نیاز را به آن اضافه کرد. در تب های ویرایشی برنامه می توان هر جزئیاتی را به طرح پایه افزود و تغییرات را اعمال کرد.

اجرای جزییات معماری در تری دی مکس
تری دی مکس در حوزه معماری

طرح های آرشیوی نرم افزار تری دی مکس

برخی مواقع معماران از طرح های آرشیوی نرم افزار یا پیش طرح های موجود برای ترسیم مدل مد نظر شان استفاده می کنند و با اعمال تغییرات لازم، طرح پیشنهادی خود را ارائه می دهند. این کار به نوبه خود سرعت و کارایی برنامه را افزایش خواهد داد.
ابزار های تحلیلی برنامه نیز به معمار برای داشتن درک روشن تری از ایده خود کمک می کند. 

افزودن جزئیات در تری دی مکس

در ادامه بعد از افزودن تمام جزئیات از جمله افزودن لبه ها، می توان از ابزار های نور و بافت استفاده کرد و به طرح ترسیمی روح بخشید. این موارد از نقاط قوت استفاده از تری دی مکس در معماری است.
با اضافه شدن نور و بافت به طرح ترسیمی، طراحی بیش تر به الگوی واقعی نزدیک می شود. در نهایت نیز با گرفتن یک رندر با کیفیت و مبتنی بر واقعیت، یک خروجی زیبا و واقع گرایانه را برای شروع پروژه ارائه خواهد داد.

تمامی بافت ها، خطوط، منحنی ها، الگو ها و متریال مورد استفاده در پروژه را می توان در برنامه تری دی مکس اجرا کرد.

مدل سازی سه بعدی در معماری با تری دی مکس
کاربرد تری دی مکس در دنیای معماری

آیا معماران باید از نرم افزار تری دی مکس در حوزه معماری استفاده کنند؟

در هر حوزه ای و در هر صنعتی یک سری موارد می توانند موجب تمایز متخصصان آن حوزه از هم شوند. در زمینه معماری نیز می توان داشتن مهارت در کار با تری دی مکس را به عنوان وجه تمایز معماران حرفه ای از مابقی در نظر گرفت.
معمارانی که می خواهند یک عملکرد کاملا سطح بالا و حرفه ای از خود نشان دهند و به خوبی در دنیای شغلی خود معرفی شوند، حتما باید استفاده از تری دی مکس در معماری را در نظر داشته باشند و دوره های تخصصی لازم برای تسلط بر این برنامه را پشت سر بگذارند.
مراکز آموزشی معتبر همچون تصویرگران پویااندیش می توانند این مسیر را برای معماران تسهیل کنند.

آموزش اصولی و از پایه کار با نرم افزار تری دی مکس

با آموزش اصولی و از پایه کار با نرم افزار تری دی مکس، معماران را آماده می کنند تا فعالیت حرفه ای خود را با شانس موفقیت بسیار بیش تری شروع کرده و دنبال کنند.
از طرفی از آن جایی که این نرم افزار در حوزه های تخصصی متعددی مورد استفاده قرار می گیرد، تسلط به آن می تواند موجب تعامل بهینه بین رشته های مختلف در اجرای یک پروژه تخصصی و بزرگ باشد. بنابراین هر کسی به عنوان یک معمار حرفه ای که به پیشرفت کاری خود اهمیت می دهد، باید حتما کار با این نرم افزار را یاد بگیرد.

البته در کنار کلاس های آموزشی معتبر، می توان از فیلم های آموزشی ارائه شده توسط اتودسک و پلتفرم های مجازی و آنلاین نیز بهره برد.

نرم افزار تری دی مکس

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های تری دی مکس